Efekt AUTO-TUNE | Co to jest i gdzie go wykorzystujemy

AUTO-TUNE przeznaczenie

AUTO-TUNE to narzędzie do automatycznego strojenia, czyli zmiany wysokości dźwięku. Głównie wokalu, rzadziej instrumentów muzycznych. Może być stosowany jako kosmetyczna, praktycznie niesłyszalna korekcja np. wokalu w celu usunięcia drobnych nieczystości, lub jako charakterystyczny efekt. Najczęściej stosowany jest w muzyce klubowej i rozrywkowej.

Początki i pierwsze wykorzystanie narzędzia AUTO-TUNE

Program AUTO-TUNE został utworzony przez Antares Audio Technologies. Celowe i mocne nałożenie tego efektu można było usłyszeć już w 1998 roku w utworze “Believe” Cher. Bez wątpienia – był to hit, który wspiął się na szczyty i przez długi czas dominował w pierwszych dziesiątkach list przebojów. W klubach, dyskotekach i imprezach był praktycznie numerem jeden.

Celowe nakładanie AUTOTUNE jako efektu na wokal

Możemy się zgodzić lub nie, ale: “część hitów myzyki klubowej bez tego efektu straciłaby duszę i power”. Twierdzi Andy Lee Gore (producent muzyczny w htps://MusicRecords.pl). Dlatego jest bardzo często wykorzystywany nie jako usunięcie drobnych nieczystości, lecz jako świadomy efekt narzędzie.

Zwolennicy i przeciwnicy stosowania AUTO-TUNE

Celowe, wręcz dostadne nałożenie tego efektu niesie za sobą zarówno część zwolenników, jak przeciwników i hejterów. Negatywnie wypowiadają się głównie muzycy, którzy poświęcili większość swojego życia na naukę w szkołach muzycznych, lub naturalnie obdarzeni doskonałym słuchem i zdolnościami wokalnymi. Grono słuchaczy również jest podzielone. Jak to się mówi… o gustach się nie dyskutuje, a jednak AUTO-TUNE jest częstym tematem sporów. Praktycznie każdy, kto jest negatywnie nastawiony do stosowania AUTO-TUNE twierdzi, że dany wykonawca jest anty-talentem i nie potrafi śpiewać. Niestety w części przypadków jest w tym dużo racji, ale nie zawsze. Efekt AUTO-TUNE jest wykorzystywany w produkcjach utworów, w których głosu udzielają wokaliści pierwszo ligowi. Często to narzędzie jest to celowo zastosowane z pełną świadomością autorów i wykonawców.

Jak używać AUTO-TUNE?

Ta część artykułu poświęcona jest tylko podstawom teoretycznym AUTO-TUNE, w kolejnym wydaniu zamieszczone zostaną praktyczne wskazówki i triki, które wykorzystujemy w produkcjach MusicRecords.

Chcesz mieć efekt AUTO-TUNE?

Gorąco zachęcamy do skorzystania z naszej zdalnej usługi ON-LINE nakładania efektu AUTO-TUNE! <kliknij>

Autor: Radosław Szulc

aktualności