Czy warto zlecić wykonanie bitu na zamówienie? Jak to przebiega?

Table of contents

Czym jest bit na zamówienie?

Bit na zamówienie to podkład muzyczny, który jest wykonany przez producenta muzycznego, ściśle pod indywidualne zamówienie Artysty. Różnica pomiędzy gotowymi bitami na sprzedaż jest taka, że cały proces ofertowania i realizacji trwa nieco dłużej, ale jest za to tworzony konkretnie pod jasno określone potrzeby i oczekiwania Klienta.  Osoby, które chcą szybko i tanio nagrać singla, EP-kę, lub całą płytę LP z reguły decydują się jednak na przesłuchanie i zakup gotowych bitów w naszym sklepie. Znani Artyści oraz Wytwórnie Fonograficzne przeważnie zlecają nam wykonanie indywidualnej produkcji muzycznej.

Czy warto zlecić wykonanie bitu na zamówienie?

To zależy od kilku czynników. Bity na zamówienie są droższe niż gotowe bity do kupienia. To należy od razu szczerze powiedzieć/napisać. Bynajmniej u nas w MusicRecords. Teraz nasuwa się pytanie: Czy warto zapłacić minimum połowę więcej za bit na zamówienie, kiedy w bibliotece próbek, w naszym sklepie jest bit, który się Tobie podoba? Naszym zdaniem nie warto. Kupując bit na licencji Exclusive - Only For You (na wyłączność) otrzymujesz Licencję na wyłączność. Dobrze jest też sprawdzić na dole opisu bitu, w tabelce, czy bit już był przez kogoś pobrany na licencji GoldenWave-PRO (Lease). Jeśli nie - masz szansę za niewielkie pieniądze, tanio kupić bit, który jest tylko dla Ciebie. Więc po co przepłacać? Dodamy, że kupując bit na licencji Only For You przesyłamy Tobie utwór również w "track'ach", czyli paczkę ścieżek audio z rozdzielonymi instrumentami osobno np: pianino, perkusja, bas itp.

Jeśli jednak czujesz potrzebę indywidualności, chcesz mieć oryginalną, nigdzie nie publikowaną aranżację, to wtedy warto pójść w kierunku zlecenia wykonania bitu na zamówienie.

Jak przebiega proces zamówienia i realizacji bitu na zamówienie?

Wszystko przebiega w następujący sposób:

 1. Kiedy nie znalazłeś u nas gotowego bitu, który się Tobie podoba, lub po prostu chcesz byśmy zrobili dla Ciebie indywidualny podkład muzyczny, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego:
  FORMULARZ KONTAKTOWY <kliknij>
 2. Podeślij nam linki z inspiracjami np. na YouTube. To pozwoli oszacować wstępnie koszty i termin wykonania aranżacji.
 3. Po podesłaniu my dokładnie zapoznamy się z Twoimi inspiracjami, gatunkiem i stylem muzycznym. Następnie skontaktujemy się z Tobą (mail, telefon itp.). Gdzie podamy Tobie wstępnie koszty oraz dopytamy o szczegóły i upewnimy się, czy dobrze zrozumieliśmy Twoje oczekiwania.
 4. Ty akceptujesz koszt wykonania bitu na zamówienie, my podsyłamy Tobie link do zapłaty zadatku, który wynosi 50% wartości produkcji.
 5. Po wpłynięciu środków na nasze konto bankowe, my ruszamy z wykonaniem próbki, którą wysyłamy potem Tobie do opinii, czy wszystko idzie w dobrym kierunku.
 6. Kiedy Ty potwierdzisz, że jest ok, zostaniesz poproszony przez nas o strukturę utworu. Czyli: ile ma zwrotek, refrenów, czy ma być bridge itp.
 7. Następnie my wykonujemy już gotowy bit i wysyłamy Tobie do akceptacji.
 8. Kiedy jest ok, my wysyłamy Tobie link do płatności pozostałej kwoty.
 9. Kiedy pieniądze pojawią się na naszym koncie bankowym, my wysyłamy Tobie gotowy bit ze zdjętym VoiceTagiem (wcześniej będzie podkład zabezpieczony głosem w tle).
 10. Na koniec poprosimy Ciebie o napisanie recenzji i ocenę współpracy z nami.

Czy są możliwe ew. poprawki, jakieś kosmetyczne zmiany?

Tak oczywiście, podczas procesu tworzenia, na bieżąco będziemy się komunikować i omawiać czy wszystko idzie w dobrym kierunku. Natomiast "drastyczne" zmiany w końcowej fazie mogą być już trudniejsze do zrealizowania (ale możliwe). Dokładnie o co chodzi? No np. Mamy wykonać dla Ciebie utwór z użyciem żywych instrumentów np. Gitar. Wszystko miało być w tonacji Cm. Wysyłamy Tobie próbkę audio. Ty próbujesz śpiewać, sprawdzasz i potwierdzasz, że tak, ta tonacja jest ok. Dotyczy się to głównie utworów pop, gdzie jest dużo wokalu, śpiewu itp. My angażujemy muzyków sesyjnych (profesjonaliści). Nagrywamy pół dnia gitary (klasyczne, elektryczne, basowe) itp. I nagle powiesz, że Jednak chcesz Em i pół raza szybciej :-) no to już może być tak, że będziemy musieli powtórzyć sesję nagraniową i muzykom trzeba będzie dodatkowo zapłacić, ale spokojnie. Zapewniamy, że zanim dojdzie do finalnej sesji nagraniowej w naszym studio nagrań, wcześniej otrzymasz próbki, na których zdążysz 10 razy wszystko sprawdzić.

Łatwiej jest dokonywać "drastycznych" zmian w końcowej fazie wykonywania bitu na zamówienie w gatunkach rap, hip-hop, club, electro, gdzie przeważnie wszystko opiera się na syntezatorach i elektronice. Tam zmiana tonacji, tempa itp. jest praktycznie bezproblemowa. Gorzej jak są już nagrane żywe instrumenty, wtedy trzeba je dograć na nowo.

Co musisz zrobić, by zlecić nam bit na zamówienie?

Po prostu skontaktuj się z nami:
FORMULARZ KONTAKTOWY <kliknij>

Skomentuj ten post

Posty powiązane