Bank głosów – czy każdy może zostać lektorem?

Praca jako lektor staje się coraz bardziej popularna, nagrania głosów lektorów używane są już nie tylko w filmach, ale również w spotach reklamowych czy prezentacjach. Większe zapotrzebowanie na lektorów to również zasługa coraz popularniejszych audiobooków. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czy każdy z nas może zostać lektorem i co trzeba zrobić, by zbliżyć się do tego celu, oraz dlaczego warto skorzystać z banku głosów. 

Kim jest lektor? 

Lektor to osoba, która posiada bardzo dobrą dykcję, na co dzień zajmuje się czytaniem zleconych tekstów. Lektorów najczęściej kojarzymy z czytania zagranicznych filmów czy seriali dokumentalnych. Obecnie zakres działań lektorów zwiększa się. Osoby takie zatrudniane są również do reklam radiowych i telewizyjnych, do czytania książek w formie audiobooka, do audioprzewodników i wielu innych rzeczach. 

Lektor a wykształcenie

Jeśli marzysz o karierze lektora, nie musisz martwić się o formalne wykształcenie. Zawód lektora nie posiada regulacji prawnych, dlatego każda osoba może starać się o pracę w tym zawodzie. W tej profesji możemy spotkać wielu profesjonalnych lektorów, którzy ukończyli szkołę teatralną lub filmową. Jest to spowodowane tym, że w takich szkołach są również specjalne kursy i zajęcia z dykcji  i pracy z głosem. W ten sposób można odkryć pasję do tego zawodu.  

Ile zarabia lektor – kariera lektora?

Kariera lektora zależy od jego umiejętności oraz od tego w czym się specjalizuję. Jedni chcą się rozwijać w kierunku reklamy, inne osoby chcę być lektorem filmowym lub czytać audiobooki. Jeśli wybierzemy sobie jedną specjalizację, dużo łatwiej i szybciej osiągniemy wysoki poziom, a co za tym idzie zwiększymy szanse na większe większe zarobki oraz lepsze kontrakty. 

Jak zostać lektorem ? 

Początki kariery lektorskiej nie są łatwe i przyjemne. Aby dostać się do telewizji lub dobrze płatnych reklam, potrzeba duże doświadczenie oraz rozbudowane portfolio. Każdy początkujący lektor zadać może teraz pytanie, gdzie mam zdobywać doświadczenie? Tutaj z pomocą przychodzi bank głosów. 

Usługa banku głosów lektorskich, polega na dodaniu własnych próbek głosów do jednego z wybranych banków. Dany bank głosów oferuję klientom różne rodzaje i barwy głosów. Każdy bank głosów szuka zarówno głosy męskie jak i głosy żeńskie. Przy dodawaniu próbek swoich głosów do jednego z banków, warto wybrać te najlepsze, by potencjalny klient wybrał właśnie Twój głos! 

Znani lektorzy w Polsce

W Polsce mamy wielu znanych lektorów filmowych i nie tylko. Poniżej krótka lista lektorów, których głos każdy z nas na pewno słyszał wiele razy

Najbardziej znanymi polskimi lektorami są:

  • Andrzej Ferenc
  • Krystyna Loska
  • Tomasz Knapik
  • Tomasz Marzecki
  • Krystyna Czubówna
  • Janusz Kozioł

Jeśli chcesz zostać lektorem lub szukasz lektorów do swojego filmu lub reklamy, zapraszamy do naszego banku głosów . Bank głosów lektorskich MusicRecords to największy wybór ciekawych głosów oraz szybka wycena. Zapraszamy!

aktualności